Tvorivé námety pre VO

1. Modrotlač

Modrotlač je technika farbenia látky. Vzor je tlačený na látku pomocou takzvanej rezervy – zmesi ktorá nedovolí zafarbiť  látku v mieste vzoru, len v jej okolí. Farba vzoru je žltkastá, podobná bielej. Prepracované vzory sa na látku maľovali ručne, alebo  drevenou alebo kovovou formou (pečiatkou). Po otlačení vzoru sa látka farbí modrou farbou z indiga. Indigo je rastlinné modré farbivo, ktoré sa získava z tropickej rastliny indigovníka (Indigofera tinctoria).

 Modrotlač bola dôležitou súčasťou ľudového odevu  (šaty a šatky na krst, svadby a pohreb) ale prenikla aj do úžitkového textilu (obrusy, prestieradlá, uteráky, posteľná bielizeň).

Ukážka modrotlače v dnešnej dobe:  https://www.youtube.com/watch?v=s8iXIIA_QAk

Tvorivá úloha: vyrobte si pečiatky zo zemiakov a ozdobte si výkres, tričko, či tašku. Použite pri tom modrú farbu na biely podklad, alebo bielu farbu na podklad modrý. Ukážky v prílohe “modrotlač”. Na tričko používame farby na textil, zafixujeme zažehlením.

2. Tvoríme v kuchyni
Giuseppe Arcimboldo je umelec, ktorý maľoval ľudské tváre tak, že ich časti poskladal z ovocia a zeleniny. Inšpirujte sa jeho tvorbou alebo si vyskúšajte zostaviť prírodnú scenériu pri príprave pizze, alebo lejte palacinkové cesto do zaujímavých tvarov…. Fotografie nám pošlite. Ukážka v prílohe “Dielo, ktoré zjem”.

3. Podobnosti
hľadajme a fotografujme zaujímavé tvary medzi zeleninou a ovocím, ukážka v prílohe “Sova” a “Mrkva”.


Mgr. Ivica Handlovská, PhD.

Kde nás nájdete?

Základná umelecká škola -riaditeľstvo Pod Dubinkou 212, 97662 Brusno

Kontakt

Tel.č.: 048/4194435 | mail: zus.brusno@zusbrusno.sk