Advent na tvorenie

Dobrý deň milí rodičia a milí žiaci,ani sme sa nenazdali a do našich najkrajších sviatkov pomaly ostáva len pár týždňov. Konkrétne už túto nedeľu začína advent.

Advent má duchovný význam. Predstavuje obdobie trvajúce štyri týždne a veriaci si v tomto období pripomínajú príchod Krista. 

Začiatky adventu siahajú do 4. storočia. Rímsky pápež Gregor Veľký na prelome 6. a 7. storočia advent stanovil na štyri týždne. Tie symbolizovali 4000 rokov, na ktoré sa v tom čase odhadovala história ľudstva pred Kristom. V období adventu platil zákaz usporadúvať hlučné zábavy a svadby.

Symbolom adventu je adventný veniec so štyrmi sviečkami, ktoré symbolizujú štyri nedele pred Štedrým dňom. Postupne sa zapaľujú každú nedeľu. A prečo práve veniec? Veniec je od nepamäti symbolom víťazstva a kráľovskej dôstojnosti. 

Advent sa začína prvou adventnou nedeľou – medzi 27. novembrom a 3. decembrom, končí sa na Štedrý večer po západe slnka.

Tak toľko o advente (trošku som Vám ho chcela predstaviť) a teraz by som Vám chcela zadať Vašu novú úlohu pre tvorivé rúčky.

Vyrobte si doma svoj vlastný adventný veniec, môže byť vyrobený z čohokoľvek (z čečiny, z konárikov, z dreva, z kartónu, z roliek, z plechoviek, zo zaváraninových pohárov,….. ale si ho jednoducho nakreslite a každú nedeľu si budete postupne vyfarbovať jednu sviečku až do Štedrého dňa). No samozrejme nezabudnite na sviečky). Adventný veniec nemusí mať len tvar kruhový. Pozrite si obrazovú prílohu a nechajte sa inšpirovať.

Inšpiráciám sa medze nekladú, ja Vám na tomto adventnom tvorení nechávam voľnú ruku. Veľmi sa teším na Vaše inšpiratívne, adventné vence. Prajem veľa chuti, tvorivosti, nápadov na už predvianočný čas.

Srdečne Vás pozdravujem

P. uč. Žofia Barlová

Adventné venčeky z dielne našich žiakov

Kde nás nájdete?

Základná umelecká škola -riaditeľstvo Pod Dubinkou 212, 97662 Brusno

Kontakt

Tel.č.: 048/4194435 | mail: zus.brusno@zusbrusno.sk