Sv. Mikuláš

Moje milí výtvarníci, srdečne Vás pozdravujem do Vašich domácich ateliérov a aj Vašich rodičov.Najprv sa Vám chcem ešte raz všetkým poďakovať za veľmi pekné a inšpiratívne adventné venčeky, ktoré ste mi poslali. Opäť som sa presvedčila, že ľubietovskí prváci sú naozaj veľkí šikovníci. A už isto všetci viete a dočkať sa veru nemôžete, že cez vikend ku Vám všetkým príde vzácna návšteva. Áno Svätý Mikuláš.

Kde sa vzal, tu sa vzal,
Mikuláš pod oknom stál.
V ruke veľkú paličku
na hlave mal čiapočku.
Z bielych fúzov teplý šál
a na deti vykúkal.

Čo keby sme tentokrát prekvapili Mikuláša aj my? Vyrobte si spoločne Sv. Mikuláša. Keď bude hotový, nalepíme ho na svoje okno. Takto bude Sv. Mikuláš vedieť, že ho máme všetci radi a že sa naň už veľmi tešíme. A určite sa poteší keď uvidí seba, aspoň bude vedieť, že asi takto si ma deti predstavujú. A som to naozaj ja.
Pokúste sa vyrobiť Sv. Mikuláša podľa môjho návodu, ale ak viete aj krajšieho a originálnejšieho, poteším sa aj tomu Vášmu námetu.

Čo budeme potrebovať: Kartón (alebo aj výkres), nožnice, obyčajnú ceruzku, temperové alebo akrylové farby (môžete použiť aj farbičky či farebný papier ak nemáte doma farby), vatu, tekuté lepidlo a gombíky (nemusia byť)

Z kartónu si vystrihneme hlavu Mikuláša a biskupskú čiapku. Na hlavu si predkreslíme obyčajnou ceruzkou oči, nos, fúzy a bradu.

Tvár si vymaľujeme telovou farbou, (telovú farbu si namiešate z bielej, trochu žltej a trochu červenej farby), alebo použite aj vodovú oranžovú farbu. Podklad na oči si vymaľujeme bielou farbou. Čiapku si vymaľujeme na červeno a doladíme ju krížikom.

Keď nám farba uschne, dolepíme tekutým lepidlom Mikulášovi vatové vlasy, obočie, fúzy a bradu. Dotvoríme mu oči, ja som mu do očí nalepila gombíky, no môžete zreničky aj namaľovať alebo vystrihnúť z čierneho farebného papiera.
keďže je vonku zima, domaľujte mu červené líčka, bude ich mať akoby vyštípané od zimy.

A nakoniec nesmie chýbať biskupská mikulášska čiapka. Nalepíme ju Mikuláškovi na jeho biele vatové vlasy. Tu môžete použiť aj tavnú pištoľ, ale pokojne využite aj tekuté lepidlo. Čiapku bude trošku dlhšie schnúť,ale prilepí sa.

akto hotového Mikuláša môžete nainštalovať do svojich okien. Určite sa mu veľmi poteší.

A viete kto bol vlastne Svätý Mikuláš?

Osoba sv. Mikuláša je populárna po celom svete. Najväčšiu úctu k tomuto svätcovi doteraz prechovávajú na Východe, najmä v Rusku.

O jeho skutočnom živote sa vie len veľmi málo. Narodil sa v Turecku, okolo roku 270. Sv. Mikuláš bol v 4. storočí biskupom v meste Mir (Malá Ázia).

Neskôr sa správy o osobe sv. Mikuláša rozdeľujú a pripomínajú svojou podstatou skôr legendy. Obrovská skromnosť a dobrota preslávila tohto biskupa po celom svete. Nikdy nedal ľuďom, ktorým pomohol žiadnu šancu, aby sa mu mohli aspoň poďakovať. Nikdy ho nikto pri pomoci ľuďom nevidel, vždy sa vytratil.

Najznámejší príbeh o sv. Mikulášovi pozná snáď každý. Mikulášovi životopisci zaznamenali jednu noc, počas ktorej nepozorovane podaroval trom chudobným dievčatám peniaze na veno. Od tejto povesti bol odvodený aj ľudový zvyk obdarovania detí v noci tak, aby to nevideli.

Prajem Vám všetkým krásny a požehnaný čas adventu a Vám moje milé deti, aby Vaše čižmičky boli naplnené nielen darčekmi od Mikuláša, ale aj láskou, ktorú Vám spolu s balíčkami Svätý Mikuláš prinesie.

Vaša pani učiteľka Žofia Barlová

Takto si predstavujú Mikulášov naši žiaci

Kde nás nájdete?

Základná umelecká škola -riaditeľstvo Pod Dubinkou 212, 97662 Brusno

Kontakt

Tel.č.: 048/4194435 | mail: zus.brusno@zusbrusno.sk